Vegánstvo je zdravý a ohľaduplný životný štýl

Vegánstvo je ohľaduplný a zdravý spôsob života, ktorý sa snaží maximálne rešpektovať ostatné živé bytosti a chovať sa ohľaduplne k životnému prostrediu (podľa mnohých štúdií patrí živočíšna výroba k jednej z najvážnejších ekologických záťaží a produkuje viac skleníkových plynov, ako napríklad doprava).

Vegánstvo je podľa svetových lekárskych štúdií zdravý životný štýl, ktorý navyše môže slúžiť pri správne zostavenom vegánskom jedálničku ako prevencia mnohých ochorení. Vyjadrenie zdravotníckych organizácií môžete nájsť v tomto článku – jedna z najvýznamnejších organizácií združujúca lekárov zameriavajúcich sa na výživu, Americká dietetická asociácia, potom vo svojom podrobnom stanovisku už z roku 2003 jasne konštatuje:

„Dobre rozvrhnutá vegánska strava je vhodná pre všetky životné obdobia, vrátane tehotenstva, kojenia, detského veku aj dospievania.”

Etické dôvody vegánstva

Etické dôvody vegánstva vychádzajú z presvedčenia, že človek by nemal spôsobovať zbytočné utrpenie iným živým bytostiam, ktoré podľa vedeckých štúdií vnímajú bolesť a utrpenie podobne intenzívne, ako človek.

„Slovo Vegán označuje niečo, čo spĺňa všetky nároky na primeranú kritiku o dôslednosti vášho prístupu, ktorú vám budú ľudia adresovať,“

uviedol Donald Watson, prvý človek, ktorý slovo „VEGÁN“ použil a zakladateľ britskej The Vegan Society (Donald Watson zomrel pred niekoľkými rokmi vo veku 95 rokov – bez mäsa sa stravoval z etických dôvodov osemdesiat rokov, z toho šesťdesiat vegánsky). A dodáva:

„Nikdy nezabúdajte, že vegánstvo je omnoho viac, ako len nájsť novú alternatívu k vajciam na toaste alebo k novému receptu na vianočku. Myšlienka žiť skutočne ohľaduplne nie je stará len tých šesťdesiat rokov, čo sa toto slovo používa, ide omnoho hlbšie, ku koreňom.“

Bio a zdravé vegan jedlá v komárne

Vegánsky životný štýl

Okrem etických dôvodov má vegánsky životný štýl aj mnoho zdravotných benefitov, pokiaľ je vegánsky jedálniček dobre zostavený. V poslednej dobe zažíva obrovský boom hlavne v západnom svete, kedy hlavne v Amerike sa k nemu priklonilo mnoho osobností, ako napríklad bývalý americký prezident Bill Clinton, športovcov (špičkové tenistky sestry Williamsové), hercov (Johny Depp, Brad Pitt), alebo hudobníkov (Moby). Vegánska strava má pozitívny vplyv na energiu, vytrvalosť, prispieva k riešeniu problémov s nadváhou a jej výhody oceňuje stále viac športovcov, hlavne v náročných odvetviach, ako sú napríklad bojové športy. Celkovo sa počet ľudí, ktorí sa stravujú často už generácie bez mäsa alebo všetkých živočíšnych produktov pohybuje v stovkách miliónov – napríklad len v Indii je to cca 400 000 000 ľudí.

V dnešnej dobe už ani na Slovensku dávno neplatí, že by ponuka vegánskych potravín bola minimálna. Okrem jedál, ako je ovocie, zelenina, strukoviny, orechy a ďalšie sa dá nájsť obrovské množstvo vegánskych alternatív aj k bežným potravinám – na trhu sú vegánske salámy, klobásy, syry, rôzne mlieka, rastlinné mäso apod. Väčšina týchto alternatív je výrazne zdravšia, obsahuje omnoho menej tuku alebo cholesterolu. Vo väčších mestách fungujú desiatky vegánskych reštaurácií a aj u bežných sa stáva zaradenie vegánskych jedál pomaly normou. Pokiaľ však bývate niekde, kde je náročné vaše obľúbené vegánske potraviny zohnať, cez internet je dnes dostupné skoro všetko.

Súčasťou vegánskeho životného štýlu samozrejme nie je len odmietanie potravín živočíšneho pôvodu, ale akékoľvek ďalšie zneužívanie a zabíjanie zvierat, napríklad pre kožušinovú módu, kože, ale aj napríklad pre „zábavu“, ako sú cirkusy apod.

Pokiaľ sa k vegánskemu životnému štýlu rozhodnete, pri dobre zostavenom jedálničku vám prinesie okrem čistého svedomia voči zvieratám aj mnoho ďalších výhod: budete sa fyzicky cítiť lepšie, obmedzíte riziko niektorých chorôb (napríklad diabetu II), minimalizujete riziko problémov s obezitou a vegánstvo prinesie do vášho života príliv novej energie.